13 kwietnia 2024

Próchnica jest chorobą zakaźną

Warto wiedzieć, że próchnica jest chorobą zakaźną i przenosi się ze śliną nie tylko wewnątrz naszej jamy ustnej z zęba na ząb, ale również z osoby na osobę np. podczas pocałunków. Dlatego tak ważne jest aby podczas leczenia próchnicy nie pominąć żadnego ubytku i nie zostawić go do następnego przeglądu za pół roku.

Metoda kompleksowego leczenia jamy ustnej i ubytków próchnicowych wg. wypracowanego przeze mnie schematu w ciągu wieloletniej praktyki zawodowej obejmuje:

  • skaling i piaskowanie z polerowaniem zębów,
  • leczenie ubytków próchnicowych,
  • uzupełnienie ewentualnych braków w uzębieniu
  • na zakończenie fluoryzacja.

Gdy mam do czynienia z licznymi ubytkami próchnicowymi, a ich leczenie przeciąga się do pół roku lub dłużej, po wyleczeniu wszystkich zębów ponownie robię przegląd i leczę ubytki, które powstały w ciągu ostatniego pół roku i mogą stanowić nowe ogniska infekcji. Na zakończenie powtarzam też w razie potrzeb skaling oraz piaskowanie z polerowaniem i dopiero wtedy fluoryzuje zęby, żeby je wzmocnić i zabezpieczyć przed bakteriami próchnicotwórczymi, które mogą jeszcze wciąż bytować w ślinie.

Po takim leczeniu zalecam pierwszy przegląd kontrolny za 3 miesiące i dopiero kolejne co pół roku.

W razie potrzeb pomagam też dobrać odpowiedni rodzaj pasty do problemów z jakimi zgłasza się pacjent. Reszta należy do właściciela zębów: prawidłowa higiena oraz regularne przeglądy z leczeniem pojedynczych, nowo powstałych ognisk próchnicowych zapewniają zdrowy uśmiech na wiele lat.

Manufaktura Uśmiechu

Godziny pracy

Poniedziałek
15:00 - 20:00
Wtorek
15:00 - 20:00
Środa
9:30 - 15:00
Czwartek
15:00 - 20:00

Chirurg szczękowo-twarzowy:
Jeden czwartek w miesiącu

Lekarz ortodonta:
Informacja pod nr. tel. rejestracji

Rejestracja:

Pon. - Piątek
09:00 - 21:00
Sobota
09:00 - 18:00

Rejestracja wyłącznie telefoniczna

tel. 661 034 375

Ostatnio dodane