13 kwietnia 2024

Utrata zęba i co dalej?

Brak pojedynczego zęba może być przyczyną większych kłopotów niż mogło by się wydawać.

Utrata choćby jednego zęba może powodować przesuwanie się reszty zębów w stronę luki i powstanie szpar między pozostałymi zębami. Zęby sąsiadujące z utraconym zębem mogą się też pochylać w stronę luki.

Jeszcze innym zjawiskiem jest tzw. bierne wyrzynanie-ząb, który dotychczas kontaktował się przy złączonych zębach z zębem, który jest przeznaczony do usunięcia, traci po ekstrakcji podparcie i wyrzyna się w kierunku luki aby to podparcie odzyskać.

Wszystkie te procesy postępują u każdego pacjenta w indywidualnym tempie i nasileniu. Zawsze jednak powodują kłopoty natury estetycznej, funkcjonalnej czy nawet generują problemy w stawie skroniowo-żuchwowym poprzez zaburzenia okluzji czyli relacji między zębami w szczęce i żuchwie. Często po wielu latach od usunięcia pojedynczego zęba nie wystarcza po prostu wstawić nowy ząb (implant, most), ale trzeba przygotować całość uzębienia za pomocą leczenia ortodontycznego i odzyskać prawidłową okluzje tak aby ostatecznie uzyskać satysfakcjonującą estetykę i funkcje całego układu.

Warto więc pomyśleć o jak najszybszej odbudowie utraconego zęba już w momencie usuwania własnego.

Manufaktura Uśmiechu

Godziny pracy

Poniedziałek
15:00 - 20:00
Wtorek
15:00 - 20:00
Środa
9:30 - 15:00
Czwartek
15:00 - 20:00

Chirurg szczękowo-twarzowy:
Jeden czwartek w miesiącu

Lekarz ortodonta:
Informacja pod nr. tel. rejestracji

Rejestracja:

Pon. - Piątek
09:00 - 21:00
Sobota
09:00 - 18:00

Rejestracja wyłącznie telefoniczna

tel. 661 034 375

Ostatnio dodane